Заспокоїти себе і немовля
Взаємодія батька і малюка у перші місяці його появи. Як встановити контакт з немовлям. Підказки для військових про розуміння і поводження з дитиною.
Авторка
Марія Бригадир — кандидатка психологічних наук, доцентка кафедри психології та соціальної роботи, доцентка Західноукраїнського національного університету.
Ви повернулися з війни та у вас народилась дитина. Це нова людина у вашому житті, яка вас потребує, любить попри те, що не бачила жодного разу. Важливо, щоб ви перебували у стабільному настрої, відчували та керували власними емоціями. Пам’ятайте, що за потреби ви можете отримати психологічну допомогу від фахівців ментального здоров’я (психологів та/чи психотерапевтів).
Дайте собі час та терпіння, щоб освоїти або, якщо дитина — не первісток, відновити роль батька. Батьківство — це процес, а не стан. Це означає, що ви будете постійно вчитися та зростати як батько разом зі своєю дитиною. Немає ідеальних батьків, тому не дозволяйте собі застрягнути в ідеалізованому уявленні про батьківство, якого не існує. Намагайтесь бути гармонійним і дозвольте собі отримувати радість від батьківства.
Якщо ви тимчасово не можете бути поруч з дитиною (перебуваєте на лікуванні, реабілітації тощо) — піклуйтеся про неї на відстані, надсилайте аудіо- та відеоповідомлення, не забувайте підтримувати свою дружину (її емоційний настрій відображається на дитині).
Не забувайте про свої цінності: намагайтеся залишатися вірним своїм переконанням, навіть якщо ви перебуваєте у складних умовах. Це допоможе вам залишитися зосередженим та цілісним у важкі часи та зберегти свою особистість.
Немовля не вміє ще говорити, а тому про свій дискомфорт повідомляє плачем.
Дитина може плакати бо:
● голодна;● втомилася;● вона поїла і їй треба відригнути;● має мокрий або брудний підгузок;● їй холодно або гаряче;● щось болить;● відчуває небезпеку.
Але перш ніж почати заспокоювати дитину, заспокойтесь самі.
Повернення зі стану бойової готовності до життя у мирному соціумі є тривалим та потребує допомоги фахівців психологічної сфери. Якщо ви повертаєтесь з війни додому, потурбуйтесь про своє ментальне здоров’я та здоров’я своїх рідних. Пройдіть процес реабілітації.
Якщо ви не можете керувати власними емоціями, контролювати свої дії, зверніться за допомогою до фахівців з ментального здоров’я (психологів/психотерапевтів).
Робіть короткі перерви для власного психічного здоров’я. Якщо ви просто не можете заспокоїти дитину, пам’ятайте, що можна відійти на мить. Помістіть дитину в безпечне місце (наприклад, ліжечко) і знайдіть хвилину, щоб почитати книгу, послухати музику, помедитувати або порелаксувати. Вийдіть з кімнати, якщо потрібно, але не виходьте надовго, оскільки почуття покинутості може погіршити плач.
Ось кілька способів заспокоїтись самому:
Хоч це не завжди легко, намагайтеся зберігати позитивний настрій і жартувати. Це допоможе вам і дитині залишатися оптимістичними та зосередженими на позитивних моментах у житті.
Намагайтеся відпочивати та розважатися, коли це можливо. Знайдіть час для спорту, читання книг, слухання музики або інших розважальних занять, які допоможуть вам зняти напругу та стрес.
Не забувайте про гумор: він допомагає знайти позитивні моменти у складних ситуаціях та зняти напругу. Намагайтеся зберігати почуття гумору і застосовувати його в розмовах з дитиною.
Не забувайте про майбутнє: навіть у важкі часи намагайтеся думати про майбутнє та планувати свої дії.
Нагодуйте свого малюка. Харчування є однією з базових потреб і передумов щасливої та здорової дитини. Годуйте свого малюка, відповідно до встановленого розкладу та його віку.
● Харчування може бути грудним або штучним. Більшість новонароджених потребують від восьми до дванадцяти годувань на добу.● Після годування потримайте дитину вертикально впродовж кількох хвилин, щоб вона відригнула.
За потреби, поміняйте дитині підгузок. Це сприяє її здоров’ю і допоможе вам, коли прийде час привчити її до горщика. Незалежно від того, використовуєте ви тканинні або одноразові підгузки, міняйте його, як тільки помітите, що він забруднений.● Покладіть дитину на спину, щоб змінити підгузок. Завжди уважно стежте за малюком і ніколи не залишайте його самого на пеленальному столику.● Зніміть забруднений підгузок і обережно протріть статеві органи малюка серветками або попередньо зволоженою мочалкою. Витирайте дівчаток спереду назад, щоб мінімізувати ризик інфекцій сечовивідних шляхів.● Майте на увазі, що занадто швидке зняття підгузка з хлопчика може призвести до сечовипускання.● Підкладіть чистий підгузок під дитину і нанесіть за потреби крем, щоб запобігти попрілості, застібніть підгузок. ● Обов’язково після цього помийте руки.
Дитина може плакати, бути неспокійною через відчуття небезпеки. Таке трапляється, коли мами немає поруч. Мама фізіологічно та психічно є єдиним цілим з дитиною, проте коли жінці треба відлучитись на деякий час, то ви можете її замінити. При цьому слід пам’ятати, що хоч малюк у перші дні ще погано бачить і чує, у нього добре розвинений нюх. Тому, коли контактуєте з малюком, уникайте різких запахів, а для максимального формування атмосфери безпеки, одягніть халат вашої дружини, він має запах «мами», дитина буде відчувати через нюх її присутність і швидко заспокоїться.
В дітей ще недостатньо добре сформована нервова система та нерозвинене відчуття свого тіла. Тому, для дорослих дивним видається, чому дитина, коли хоче спати, — плаче, але не спить. Річ у тім, що процеси збудження переважають над процесами гальмування. Сон є важливим для росту і розвитку дитини, саме під час сну виробляється вітамін D, а тому варто знати, як допомогти дитині заснути.
Рекомендовані добові потреби у сні для немовлят:
● Дітям 0-2 місяці потрібно 10,5-18 годин щодоби.● Дітям 2-12 місяців потрібно 14-15 годин щодоби.
Для повноцінного розвитку дитини варто організувати розпорядок дня щодо сну, їжі, купання. Дітям потрібен час, щоб перейти в режим сну. Допоможіть своєму малюку розслабитися:
● приглушіть будь-який шум;● приглушіть світло;● ніжно розмовляйте з малюком і розтирайте йому спинку;● виробіть ритуал перед нічним сном: купання, годування, читання казки, спів або прослуховування заспокійливої музики, масаж;● для здорового сну важливо, щоб в кімнаті не було спекотно або ж холодно.
Взаєморозуміння і взаємодія між людьми встановлюється через контакт.
Ви можете налагодити та стимулювати його за допомогою різноманітних видів діяльності, зокрема:
● масаж або ніжне погладжування; ● голосова стимуляція (наприклад, розмова, спів, читання);● підтримуйте зоровий контакт на близькій відстані;● посміхайтесь до дитини;● грайтесь з дитиною за допомогою іграшок, які відповідають її віку.
Батьківство – це постійні зміни та адаптація до нових ситуацій. Будьте готові до них та навчайтеся приймати їх з готовністю та відкритістю. Навіть якщо ви вважаєте, що добре знаєте своїх дітей та їхню поведінку, вони можуть змінитися з часом, тому будьте відкриті до викликів та можливостей.